Dünyada yaratılan tüm sektörler için marka olmanın yolu kaliteden geçer. Eğer bir fikrinizin, bir girişiminizin marka olmasını istiyorsanız, bunu belirleyecek şey kalitenizdir. Kaliteyi yakalamanın da belli başlı unsurları vardır.

Mağazacılıkta da bu kalite vazgeçilmez bir unsurdur. Peki mağazacılıkta marka olabilmek için yapılması gereken nelerdir? Bunların başında hiç şüphesiz sunum gelmektedir. Yarattığınız bir ürünün sunum şekli, o ürünün markalaşması yolunda oldukça önem arz etmektedir. Öncelikle ürününüzü sunacağınız kitleyi iyi seçmeniz gerekmektedir. Yaratılan ürünün hangi tür kitleye uygun olacağını seçmelisiniz. Bu adım oldukça önemlidir. Çünkü ürününüzü ulaştıracağınız, pazarlayacağınız ve satacağınız kitle, belirlediğiniz kitledir. Yani sizin müşterinizdir. Mağazacılığın temel taşı müşteridir. Müşterinizi iyi tanımanız gerekir. Ardından seçtiğiniz kitle için vaatlerinizi, yani yapacaklarınızı belirlemeniz gerekir. Bunu da yaptınız. Bir sonraki adım olarak da müşterinize ürününüzü iyi tanıtmanız gerekmektedir. Tanıtım ve reklamı etkili bir şekilde yaparsanız, hedeflediğiniz kitle ürününüzü doğru tanır  ve satın almaya yönelir. Tüm bunları yaptıktan sonra geriye kalan en önemli adım da ürünü nasıl sunacağınızdır.

Mağazanız sizin sahnenizdir ve  bu sahne marka kimliğinizi oluşturur. Bu sebeple ürününüzü sahneye çıkarmadan önce sahne tasarımını iyi yapmanız gerekmektedir. Mağazanın raf düzeninden personeline, isim ve logodan renk düzenine kadar her şey sahne tasarımını kapsar. Müşteriye verilecek hizmet, mağaza içerisinde sunulacak rahatlık, sağlıklı iletişim gibi etmenler sunum şeklinizi belirler. Kaliteli hizmet odaklı yapacağınız sunum sizin markalaşmanızın önünü açar. Çünkü mağazacılıkta marka olmayı en çok belirleyen kalite unsurlarından başında gelen şey hizmet kalitesidir. Ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, müşteri hizmetiniz kötüyse kesinlikle markalaşamazsınız.

Marka yaratma süreci epey zahmetli, özveri isteyen bir süreçtir. Ürününüzden emin olmanız, hizmet kalitenizi hep en üstte tutmanız, tanıtım ve reklam çalışmalarınızı verimli gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kurumsal kimliğinizi markalaştıracak küçük gibi görünen ama büyük önemi bulunan bir unsur da mağaza içerisinde kullanılan baskılı ürünlerdir. Örneğin müşterinin alışverişinde kolaylık sağlayan bir mağaza çantası, sizin kurumsallığınızı gösteren önemli bir detaydır. Üzerinde markanızın isminin veya logosunun basılı olduğu bir alışveriş çantası, sizin markanıza verdiğiniz değeri de göz önüne serer. Kurumsal kimliğinize güçlü bir imaj katacak olan basılı ürünler, müşterilerinizin markanıza bakışını da olumlu olarak değiştirir.

Mağazacılıkta bir marka olmayı hedefliyorsanız, hizmetiniz ve ürün sunumunuzla ön planda olmalısınız. Hizmet vermekte kullanacağınız basılı ürünlerinizin üzerinde bulunacak olan markanız, size hem prestij, hem de tanıtım/reklam imkanı sunacaktır.