Tasarım, bir marka için kimlik demektir. Markanın isminden logosuna, ürünlerinin satıldığı mağazanın raflarından renklerine kadar her şey o markanın kimliğini oluşturur. Bu bağlamda alışveriş sonrası müşterinin satın aldığı ürünleri taşıması için üretilen çantaların tasarımı da büyük önem taşımaktadır. Çünkü üretilen çantalar sadece ürün taşımaya yaramamakta, aynı zamanda markanın reklamı için de etkili bir araç olmaktadır. Yani bir çanta sadece ürünü değil, markayı da üzerinde taşımaktadır. Çantanın tasarımını yaparken bunu kesinlikle göz önünde bulundurmak gerekir.

Mağaza çantası tasarlarken üzerinde durulması gereken en önemli unsurlardan biri, çantanın markanın kimliğini yansıtıyor olmasıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, o çanta markanızın kimliğidir ve bunu yansıtmalıdır. Mağazadan satın alınan ürünlerin konulduğu çanta, dış mekanda müşterinin elinde yüzlerce insan tarafından görünmektedir. Yani markanın açık  hava reklamı yapılmaktadır. İşte bu sebeple çantanın tasarımı ne kadar çarpıcı, ne kadar özenli olursa, çantanın dikkat çekmesi, dolayısıyla insanlara ulaşması o kadar kolay olur. Bu da markanın bir müşteri sayesinde yüzlerce kişiye daha ulaşmasını sağlar. Belirgin boyutta logo ve isim, çarpıcı ve uyumlu renk düzeni gibi uygulamalar sayesinde elde edilecek kaliteli bir tasarım, dolaylı bir reklam çalışması açısından başarılı olabilir.

Çanta tasarlarken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da çantanın kullanışlı olmasıdır. Müşteri açısından kullanımı kolay, taşırken zorluk çıkarmayacak, rahat tutuş imkanı verecek ve ürünleri taşıyabilecek şekilde tasarımı yapılmalıdır. Küçük gibi görünen bu detaylar, müşterinin memnuniyeti açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü bir markanın en büyük hedefi müşteri memnuniyetini oluşturmaktır.

Mağaza çantalarının tasarımı kadar önemli olan bir  diğer unsur da üretimindeki malzemedir. Kaliteli ürün, kaliteli hizmet ilkesini benimsemiş bir mağazanın çantasında da bu ilkeye uyması gerekmektedir. Her şeyden önce müşteri sağlığına ve çevreye zarar verecek bir maddenin kullanılmaması gerekir. Bu konuda karşılaşılabilecek en ufak bir sorun, markanın kimliğine büyük zararlar verebilir. Bunun yanı sıra çantanın müşterinin ürünleri taşıyabilmesi için bir kolaylık olduğunu unutmamak gerekir ve bunun için üretim malzemesinin dayanıklı olması gerekir. Müşteriyi yarı yolda bırakacak kalitesiz bir çanta, yine marka imajına zarar verir.

Sonuç olarak; bir mağazanın ürettiği çanta o markayı temsil eder. Kaliteli, dayanıklı, kullanışlı bir çanta üretirseniz markanıza duyulan güven de sağlamlaşır. Tam tersi bir tasarım ve malzeme ile çanta üretirseniz, markanız için de aynı şeyler düşünülür ve kimliğinize zarar verir.